Egzamin na prawo jazdy kat B

Egzamin na prawo jazdy kat BProfesjonalne i rzetelne przygotowanie uzyskane w Ośrodku Szkolenia Kierowców sprawi, że na egzaminie nie powinniśmy mieć żadnych problemów z jego pozytywnym zaliczeniem. Egzamin na prawo jazdy kat B odbywa się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Poznaniu i składa się z części teoretycznej oraz części praktycznej. Warunkiem przystąpienia do części praktycznej egzaminu jest uzyskanie pozytywnego wyniku z części teoretycznej. Przed egzaminem należy okazać dowód tożsamości (dowód osobisty, paszport).

 

  • Egzamin teoretyczny

Egzamin teoretyczny składa się z 32 pytań egzaminacyjnych i jest przeprowadzany z wykorzystaniem techniki informatycznej w postaci testu jednokrotnego wyboru, tzn tylko jedna odpowiedź w pytaniu na dwie lub trzy jest prawidłowa.

Znajduje się tam 20 pytań z zakresu wiedzy podstawowej jak przepisy ruchu drogowego i 12 pytań z zakresu wiedzy specjalistycznej jak właściwa technika kierowania samochodem oraz udzielanie pomocy ofiarom wypadków drogowych.

Prawidłowe odpowiedzi na pytania są punktowane od 1 do 3 punktów w zależności od ich znaczenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Należy uzyskać nie mniej niż 68 punktów z 74 możliwych aby wynik egzaminu był pozytywny oraz w czasie nie dłuższym niż 25 minut.

Nie można cofnąć się do poprzedniego pytania oraz projekcja filmu wyświetla się tylko jeden raz.

  • Egzamin praktyczny
Egzamin praktyczny składa się z części przeprowadzanej na placu manewrowym takich jak sprawdzenie poziomów płynów eksploatacyjnych i działania świateł w pojeździe, jazda po pasie ruchu i po łuku do przodu i do tyłu oraz ruszanie na wzniesieniu z hamulca ręcznego.
W drugiej części egzamin praktyczny przeprowadzany jest w ruchu drogowym na drogach publicznych a jej celem jest sprawdzenie umiejętności poruszania się pojazdem mechanicznym w ruchu miejskim.