Szkoła Jazdy Poznań

Międzynarodowe prawo jazdy

Polski dokument “prawo jazdy” uprawniający do kierowania pojazdem jest egzekwowany na terenie krajów członkowskich Unii Europejskiej. Dzięki temu wyjeżdżając na wakacje samochodem do innego europejskiego miasta nie musimy przejmować się czy oby nie łamiemy prawa danego kraju.

Jednakże zawsze musimy pamiętać, że w momencie kiedy znajdziemy się poza granicami Unii Europejskiej należy dokładnie zaznajomić się z wymogami poszczególnych Państw aby uniknąć potencjalnych nieprzyjemności czy dotkliwej kary finansowej.

Posiadanie międzynarodowego prawa jazdy potrzebne przede wszystkim w sytuacjach kiedy wyjeżdżamy poza kontynent a chcemy np. wypożyczyć samochód. Międzynarodowe prawo jazdy wymagane jest również w momencie kiedy chcemy wyjechać do krajów, które nie podpisały Konwencji Genewskiej o ruchu drogowym. Dokument  ważny jest przez  3 lata jednak nie dłuższy niż termin ważności naszego polskiego prawa jazdy.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych zamieściło na swojej stronie internetowej informacje dotyczące krajów pozaeuropejskich, które honorują  polskie prawo jazdy:

 1. Brazylia
 2. Filipiny
 3. Gruzja
 4. Gujana
 5. Iran
 6. Izrael
 7. Japonia
 8. Kazachstan
 9. Kongo
 10. Kuba
 11. Kuwejt
 12. Maroko
 13. Mongolia
 14. Niger
 15. Pakistan
 16. Republika Korei
 17. Republika Południowej Afryki
 18. Republika Seszeli
 19. Republika Środkowoafrykańska
 20. Senegal
 21. Tadżykistan
 22. Tunezja
 23. Turkmenistan
 24. Uzbekistan
 25. Wschodnia Republika Urugwaju
 26. Wspólnota Bahamów
 27. Wybrzeże Kości Słoniowej
 28. Zimbabwe

Aby otrzymać międzynarodowe prawo jazdy należy najpierw w dowolnym urzędzie w kraju:

 • wypełnić wniosek
 • dostarczyć jedno zdjęcie o wymiarach 3,5 x 4,5 cm
 • dostarczyć kserokopie aktualnego dokumentu prawa jazdy
 • przy składaniu wniosku okazać swój dokument prawa jazdy
 • okazać dowód tożsamości
 • okazać dowód uiszczenia opłat w wysokości 30zl

(szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: http://bip.um.poznan.pl/bip/public/bip/sprawy.html?co=opis&sp_id=1738)

W/w dokument natomiast nie jest wydawany na kategorie: A1, B1, C1, D1, C1+E, D1+E.

Warto wiedzieć iż:

Mieszkając na stałe w innym kraju niż Polska, po skończeniu daty ważności dokumentu prawa jazdy możemy je wymienić na nowe, bez konieczności zdawania egzaminu w tym że kraju.

Wszystkie najnowsze informacje dotyczące nauki jazdy po polskich drogach oraz o dostępnych terminach kursów na prawo jazdy, staramy się na bieżąco aktualizować na naszej stronie internetowej, jak również na każdym kursie w naszej szkole jazdy w Poznaniu.

Posted in Newsy.